22 580 88 00 Pn-Pt : 10:00 - 20:00 ul. Mrówcza 85/2 lok. 1 Warszawa
22 580 88 00 Pn-Pt : 10:00 - 20:00 ul. Mrówcza 85/2 lok. 1 Warszawa
Całe Plemię

Brak czułości w związku – jak to zmienić?

Przeczytasz ten artykuł w: 4 minut(y)

Juanie Mannie, założyciel ruchu „Free Hugs”, czuł się tak pozbawiony cielesnego kontaktu z ludźmi, że zaczął przytulać innych na ulicy. Przerodziło się to w światowy trend na darmowe uściski i misiaki. Ty, będąc w związku, czułość chcesz oczywiście dostawać od swojego partnera. I o ile na początku relacji tak właśnie było, tak teraz jest między Wami lodowa ściana. Nie wiesz, co się stało, dlaczego ani kiedy, ale wiesz, że cierpisz.  Dotyka Was brak czułości w związku… Czy da się coś jeszcze z tym zrobić?

Dotyk jest pierwszym ze zmysłów, który rozwija się u niemowlęcia i staje się najsilniej powiązany z emocjami ze wszystkich zmysłów. Jego brak wpływa na nastrój, układ odpornościowy i ogólne samopoczucie. Jako dorośli szukamy tego dotyku nadal wśród najbliższych. Jak zatem znaleźć ten właściwy, dobry i czuły dotyk u swojego partnera? 

Otwórzcie się na bliskość

Czułość w związku nie ogranicza się tylko do fizycznego aspektu. Ważne jest także budowanie pewnej intymności emocjonalnej. Jeśli partner jest gotowy na otwartą rozmowę, wyraź swoje potrzeby dotyczące intymności w byciu razem i poszukajcie sposobów na pogłębienie tej sfery.

Para odczuwająca brak czułości w związku partnerskim

Ćwiczenie 1:

Znajdźcie godzinę w tygodniu, godzinę ciszy, w której nie ma bodźców ekranowych, książkowych itp. Siądźcie razem w spokoju i zacznijcie po prostu rozmawiać. Może okaże się, że macie sobie dużo do opowiedzenia. Nie tylko o tym, co się wydarzyło, ale o tym, co myślicie, na co wpadliście, czego pragniecie na co dzień i nie tylko. Od słowa do słowa zobaczycie, jak wiele słów nie zostało wypowiedzianych, bo nie miały swojej przestrzeni. Dajcie ją sobie.

Ćwiczenie 2:

Przeprowadźcie ze sobą ćwiczenie patrzenia w oczy. Proste? Niby proste, ale warto sprawdzić. Ustawcie budzik na banalne 5 minut i zobaczcie, co mieszka w oczach Waszego partnera. Czy jest lód, zimno, może lęk, a może łzy, a może jedność? Potem możecie o tym porozmawiać.

Praca nad radzeniem sobie z przeszłością sposobem na brak czułości w związku

Często brak czułości w związku może być wynikiem nieprzetworzonych traum z przeszłości. Być może jeden lub oboje partnerów doświadczyło trudnych sytuacji w swoim życiu. Takich, które wpłynęły na ich zdolność do okazywania czułości i bliskości. 

Jeśli podejrzewasz, że przeszłe traumy mają wpływ na Waszą relację, ważne jest skonfrontowanie się z nimi w terapii indywidualnej. Nie obawiaj się, nie od razu musisz o swoich traumach opowiadać specjaliście. Na pewno da Ci czas na oswojenie się z jego osobą, na zaufanie, na poczucie bezpieczeństwa. Czasem otwarcie się w kontekście traumatycznych doświadczeń może zająć wiele miesięcy. I to jest w porządku. Co może być traumą? Odpowiedz sobie:

  • czy wychowała/-eś się w domu alkoholowym?
  • czy Twoi rodzice stosowali przemoc, również psychiczną – szykanowanie, kontrolowanie?
  • czy doświadczyła/eś rozwodu rodziców?

Wszystkie te sytuacje mogą zaskutkować w Twojej podświadomości komunikacją do partnera w stylu: 

  • odsuń się od niej/niego, 
  • odejdź, 
  • tocz wojnę, 
  • nie mów prawdy, 
  • krytykuj, ile wlezie 
  • niech ją/jego też boli! 

To skutecznie odsuwa Was od siebie, od bliskości i czułości. Przenosi w ciemną strefę smutku, samotności, a z czasem może i depresji lub poczucia uwięzienia. To prosta droga do “ucieczki” ze związku, który mógł być dobry, tylko potrzebował trochę pracy z terapeutą. Jeśli to dotyczy Ciebie, to zanim zakończysz relację, zatrzymaj się i zmień schemat działania. Spróbuj psychoterapii, bo w przeciwnym wypadku prawdopodobnie w kolejnym związku schemat się powtórzy.

Cień pary na tle nieba

Fizyczny dotyk czy seksualny dotyk?

Fizyczna intymność i przyjemność erotyczna to czynności złożone i nie tak naturalne, jak mogłoby się wydawać. W pierwszych fazach związku koktajl hormonalny podsyca namiętność i pożądanie erotyczne, ale nie trwa wiecznie. Co więcej, ludzie różnią się pod względem aktywności seksualnej i dotyku. Niektórzy chcą więcej, niektórzy mniej. To normalne.

Sprawy się komplikują, gdy pary, które mają inny poziom pożądania seksualnego, zaczynają unikać dotykania się. Zatrzymują zaloty, przestają dotykać się twarzami, ramionami, włosami, dłońmi lub palcami. Aby uniknąć współżycia, wiele par całkowicie przestaje się dotykać. 

Zrozumiałe, że możesz się obawiać dotykania partnera, skoro za każdym razem prowokuje go to do stosunku, a ty nie masz aż tak wysokiego libido, jak on/ona. Ale jeśli to ty masz wyższy poziom pożądania, spróbuj przestać dotykać swojego partnera erotycznie, aby uniknąć dalszego odrzucenia. Daj jej/jemu przestrzeń na nieerotyczną czułość. 

Nie każda aktywność zmysłowa lub seksualna wymaga też natychmiastowego odwzajemnienia. Czy dasz radę postanowić, że podotykasz partnera przez kilka minut, nie oczekując, że coś za to dostaniesz? Czy możesz zaakceptować przyjemny dotyk seksualny i nieseksualny ze strony partnera bez presji, że należy się zrewanżować?

Nie zawsze musisz mieć ochotę na chińskie jedzenie, aby zadowolić partnera, który może mieć ochotę na sushi. Podobnie, nie musisz być w nastroju na seks ani nawet na bycie dotykanym, aby pocierać plecy lub dotykać partnera, jeśli on tego chce lub o to prosi. I odwrotnie, tylko dlatego, że masz ochotę na długie uściski lub chcesz, aby twój partner dotykał twoich pleców, twarzy lub włosów, nie oznacza, że musicie chcieć tego samego. I co najważniejsze, niekoniecznie oznacza to, że doprowadzi to do stosunku.

Konflikt w związku młodych ludzi

Brak czułości w związku? Skorzystajcie z pomocy terapeuty par

Jeśli brak czułości w związku staje się trudny do ogarnięcia poprzez rozmowy czy ćwiczenia, a stanowi coraz większy problem, warto skorzystać z pomocy terapeuty par. Doświadczony terapeuta pomoże wam zidentyfikować głębsze przyczyny, rozwijać umiejętności komunikacyjne, pracować nad przeszłością i odbudowywać zaufanie. 

Podczas terapii par w naszym centrum koncentrujemy się na Waszych indywidualnych potrzebach i celach, abyście mogli w pełni zrozumieć, jakie czynniki przyczyniają się do braku czułości, a może i miłości w Waszym związku. Terapia par może być dla Was szansą na głębsze poznanie siebie nawzajem, odbudowanie więzi i stworzenie trwałej i satysfakcjonującej relacji. A to przełoży się na radośniejsze życie całej rodziny.

Zadzwoń do nas: 22 580 88 08

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

GDPR