Zastanawiasz się, jak wspierać swoje dziecko w rozwoju, aby było szczęśliwe. Chcesz zapewnić mu warunki do nabywania umiejętności, które przydadzą się w życiu i będą realizacją jego (a nie Twoich) marzeń. Warto „zainwestować” w ODKRYWANIE WEWNĘTRZNYCH ZASOBÓW i TALENTÓW u dziecka. Będzie to dla niego możliwością poznania siebie, rozwijania kreatywności, samodyscypliny i innych umiejętności, które mogą przynosić korzyści w różnych obszarach i okresach życia.
Patrzysz na swoje dziecko z miłością i zastanawiasz się, kim będzie jak dorośnie, jakie cechy rozwinie, w czym będzie dobre, co je będzie wyróżniało, jakie zdobędzie talenty. Zdarza się też, że myślisz z troską, czy Twoje dziecko poradzi sobie w życiu. Przed nim jest czas na zabawę, naukę, codzienne odkrywanie świata i poznawanie swoich możliwości. Chcesz go w tym wspierać, ale obawiasz się, czy będziesz wiedzieć jak?
…. A czy potrafisz określić swoje mocne strony? Czy zastanawiasz się, jakie wartości nosisz w sobie? Jakie wyróżniające Cię cechy odziedziczyłeś w genach, co wyniosłeś z domu rodzinnego? Jak odkryłeś w sobie i doskonaliłeś umiejętności, które umożliwiły podjęcie określonej roli zawodowej? Czy masz świadomość, jakie są Twoje talenty?
Nie jesteśmy przyzwyczajeni, aby rozmawiać o naszych zaletach i „chwalić się”. Postawa „skromności” w wielu rodzinach do tej pory jest uznawana za walor. Tymczasem wiedza o posiadanych wewnętrznych zasobach jest bardzo przydatna i pożyteczna, dzięki niej lepiej radzimy sobie w życiu. Świadomość mocnych stron wpływa na poczucie własnej wartości, pozwala wykorzystać unikatowy zestaw cech do realizacji celów, daje nam radość i satysfakcję. Zaczynając od zrozumienia znaczenia talentów oraz pracy nad sobą, łatwiej będzie Ci być przewodnikiem dla swojego dziecka.
Czym jest talent?
Talent, to naturalna trwała zdolność do wykonywania jakiejś czynności, wrodzone cechy sposoby myślenia i zachowania, a także odczucia, które mogą znaleźć pożyteczne zastosowanie. Talent to coś co przychodzi nam łatwo i bez wysiłku.
Talenty to nie tylko wybitne umiejętności w dziedzinach artystycznych, takich jak malarstwo, muzyka, czy taniec. Wyjątkowe uzdolnienia mogą obejmować dziedziny naukowe, przedmioty ścisłe, sport, komunikację społeczną i wiele innych.
Talenty rodzą się w naszym mózgu i zależą od połączeń synaptycznych między komórkami nerwowymi tworząc indywidualny wzór połączeń. Szczególny dla rozwoju połączeń jest okres między 3 a 15 rokiem życia. Wtedy człowiek ma największą łatwość uczenia się, zdobywania umiejętności motorycznych i poznawczych, a później emocjonalnych i społecznych. Na tworzenie kolejnych połączeń synaps wpływają również nowe doświadczenia i stymulujące środowisko, co umożliwia rozwój innych umiejętności w późniejszym życiu. Ważne jest, aby być otwartym na nowe doświadczenia i gotowym do kontynuowania rozwoju przez całe życie.
Talenty mogą być bardzo różnorodne i indywidualne. Dwóch uzdolnionych sportowo piłkarzy będzie pięknie się różnić. Jeden będzie korzystał ze swojej zwinności i szybkości, a drugi z umiejętności analitycznych i strategicznych.
Znajomość swoich talentów daje motywację do działania
Zagadnieniem talentów od strony naukowej zajął się Instytut GALLUPa, prowadzący badania z zakresu zarządzania i rozwoju osobistego. Instytut opracował test Clifton StrentghsFinder, dzięki któremu wyłoniono 34 talenty-cechy, które mogą być atrybutami ludzi. Wśród nich są np. konsekwencja, przywództwo, adaptacja, komunikacja, kreacja, empatia. Dominujące talenty u danego człowieka mają największy wpływ na jego zachowanie i osiągnięcia.
Dobra wiadomość jest taka, że wszyscy jesteśmy posiadaczami wielu zdolności, gorsza – że nie zawsze mamy świadomość swoich talentów, czasami możemy potrzebować więcej czasu, aby je zidentyfikować. Ale obszar najsilniejszych stron każdego człowieka, to największa przestrzeń do jego rozwoju.
Twórz przestrzeń do eksploracji
W przypadku dzieci ważne jest, aby tworzyć dla nich przestrzeń do samodzielnej zabawy, poznawania otoczenia, zadawania pytań, biegania, opowiadania, śpiewania, rysowania, malowania, gotowania…. . W czasie nowych wyzwań intelektualnych w mózgu neurony komunikują się między sobą, jest to swoista gimnastyka dla mózgu. Tworzenie przestrzeni oznacza nie tylko dostarczanie dziecku inspiracji, lecz także bodźców w formie odpowiednich zabawek i książek, czy zachęcanie do podejmowania przez dziecko wysiłku. Kiedy pomożemy dziecku odkryć w czym jest mocne, będzie czerpało z tego przyjemność i o wiele łatwiej będzie wyzwolić w nim motywację do podejmowania starań również na innych polach.
Jeśli masz potrzebę poznać swoje zasoby, nie bój się próbować różnych rzeczy. Podpatruj, czytaj, zgłębiaj interesujące Cię tematy, bądź otwarty na nowe doświadczenia, aby zobaczyć, co Cię najbardziej interesuje i co jest dla Ciebie satysfakcjonujące. Weź udział w sesji z coachem, który pomoże Ci w odkryciu umiejętności stanowiących Twój zasób, które warto rozwijać, albo takich, które posiadasz, ale coś Cię powstrzymuje, aby z nich korzystać.
Koncentruj się na mocnych stronach
Wyznaczając sobie cele, trenując, mierząc się z wyzwaniami, jesteśmy pozytywnie zaskoczeni własną wydolnością, determinacją i skutecznością. Osiągane rezultaty są źródłem satysfakcji i zadowolenia. Będąc w czymś dobrym, czujemy się pewniej. Im czujemy się pewniej w jakiejś dziedzinie, tym mniej widzimy nasze słabości i jednocześnie mamy większą odwagę do sprawdzenia się na innym polu. Ważne jest systematyczne doskonalenie swoich umiejętności i zdolności.
Komunikuj
Wiedząc, w czym jesteśmy dobrzy, czujemy się bardziej kompetentni i gotowi do podejmowania wyzwań. Skoro my to wiemy, to niech świat się o tym dowie! Mówienie o mocnych stronach wzmacnia je: będzie otwierać nas na nowe możliwości, kreować okoliczności do samorealizacji. Ponadto dzielenie się wiedzą i umiejętnościami z innymi ludźmi może być nie tylko inspirujące. Z kolei konstruktywna informacja zwrotna, którą można otrzymać, potrafi wydobywać z ludzi to, co najlepsze i dodawać skrzydeł.
Zwróć uwagę, ile wysiłku wkłada Twoje dziecko w jakieś zadanie, i jaki przynosi to efekt. Nazwij to, co jest dobre i budujące. Zwracaj uwagę na wysiłek, jaki dziecko wkłada w zadanie, niezależnie od efektu końcowego, zauważ nawet drobne postępy i osiągnięcia. To buduje pewność siebie. Powiedz dziecku to, co wspierającego sam chciałbyś usłyszeć od ważnej dla Ciebie osoby …
Utrwalaj
Chcesz rozwijać talent muzyczny – ćwicz grę na instrumencie albo rozgrzewaj głos poprzez wokalizy. Chcesz coś osiągnąć w sporcie – trenuj wytrwale. Wprawdzie to dość oczywiste, ale niekiedy ciężko jest wydobyć z siebie zapał do pracy. A jeszcze ciężej jest utrzymać tą motywację przed dłuższy czas.
Potrzebujesz zdobyć kompetencje sprzedażowe, negocjacyjne, prezentacyjne – podejmuj się tych działań, poszerzaj wiedzę i praktykuj – ucz się na własnych błędach, wyciągaj wnioski, podnoś sobie poprzeczkę, nie odpuszczaj. Wszak praktyka czyni mistrza.
Aby Twoje dziecko mogło odkrywać i rozwijać swoje umiejętności, czerpać satysfakcję z własnych osiągnięć, staraj się obudzić w nim ciekawość do świata, zachęcaj do próbowania nowych rzeczy i wspieraj przy niepowodzeniu. Stwórz warunki dziecku, aby mogło rysować, budować, tworzyć, opowiadać, śpiewać, recytować, biegać. Pozwól dziecku poznawać swoje emocje i ucz je otwartości na innych ludzi. Zadbaj o warunki do odkrywania, analizowania i wyciągania wniosków. Doceń w nim indywidualizm i pokaż zalety współzależności. Te inspiracje przyniosą efekt w postaci umiejętności indywidualnych, kompetencji społecznych, a nawet talentów.
Jak jako rodzic pomagać dziecku w rozwijaniu jego talentów?:
poznaj SWOJE mocne strony -> trudno być mentorem dla dziecka w nieznanej sobie dziedzinie,
miej uszy i oczy otwarte na potrzeby DZIECKA i jego gotowość do eksploracji,
twórz przestrzeń dla dziecka do poznawania swoich możliwości,
inspiruj, ale nie narzucaj rozwiązań,
obserwuj, co dziecko robi z łatwością, z przyjemnością, co dodaje mu skrzydeł,
bądź cierpliwy, nierzadko ten proces wymaga czasu
pamiętaj, że to dziecko jest głównym bohaterem, ostateczne wybory powinny być zgodne z jego zainteresowaniami i pasjami.
Całe Plemię, to dobre miejsce na rozwijanie swoich kompetencji w zakresie samoświadomości. Praca z coachem dostarcza inspiracji i poczucia sprawczości w poznaniu i rozwoju talentów. Poznajesz swoje zasoby przez inspirującą rozmowę, eksplorację różnych dziedzin, niwelowanie niewspierających przekonań, rozwój nowych umiejętności. Mając wiedzę na temat zasobów członków rodziny, możemy ją wspierać, pomagając budować mocne więzi i wspólne pasje.
Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz umówić się na wizytę zapraszamy do kontaktu:
tel: 22 580 88 00
mail: kontakt@całeplemie.pl
rezerwacje: https://caleplemie.pl/umow-wizyte/
Beata Kacprzyk