22 580 88 00 Pn-Pt : 10:00 - 20:00 ul. Mrówcza 85/2 lok. 1 Warszawa
22 580 88 00 Pn-Pt : 10:00 - 20:00 ul. Mrówcza 85/2 lok. 1 Warszawa

Standardy ochrony małoletnich

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W
“Całym Plemieniu”

Nazywam się Jacek Libiszowski.

Jako Libiszowscy s.c. Jacek Libiszowski, Wiesław Libiszowski prowadzę działalność gospodarczą pod firmą Centrum Terapii Rodzin “Całe Plemię”, adres: Mrówcza 85/2lok 1, NIP: 1132876379/

Prowadzę działalność, w ramach której świadczę usługi na rzecz Małoletnich. Usługi te obejmują w szczególności konsultacje psychologiczne, terapię psychologiczną, psychoedukację  i psychoterapię. Prowadząc  działalność  –  zatrudniam personel, który posiada niezbędne wykształcenie i doświadczenie zawodowe a jednocześnie nadrzędnym dobrem w naszej placówce jest dobro klientów/pacjentów w szczególności tych najmłodszych.

Naszym priorytetem jako zespołu jest zawsze dobro dziecka. Traktujemy wszystkie dzieci (Małoletnich) z należnym im szacunkiem, uwzględniając ich interesy i potrzeby.

Działamy w tym zakresie zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami etyki zawodowej oraz tym dokumentem (Standardy Ochrony Małoletnich).

Standardy Ochrony Małoletnich w obecnym brzmieniu obowiązują od dnia: 15 lutego 2024r.

Niektóre pojęcia, których używam w dokumencie mają określone znaczenie – wyjaśniam je w słowniku na końcu dokumentu.

Niektóre pojęcia, których używam w dokumencie mają określone znaczenie – wyjaśniam je w słowniku na końcu dokumentu.

Zasady bezpiecznego kontaktu z Małoletnim

Na pierwszym spotkaniu z Małoletnim nasi specjaliści:

przedstawiają się, mówią kim są i na czym będzie polegać współpraca (np. co będą robić, o czym będą rozmawiać itp.),

informują Małoletniego, że w każdej chwili może im zadawać pytania oraz informować o problemach, trudnych sytuacjach, np. w domu albo w szkole,

ustalają z Opiekunami czy i w jakim zakresie będą oni uczestniczyć w spotkaniach.

Jeżeli okaże się, że Małoletni potrzebuje obecności Opiekuna w większym zakresie, możemy modyfikować pierwotnie ustalone zasady.

Przed rozpoczęciem współpracy przedstawiamy Małoletniemu i jego Opiekunom zasady współpracy i prosimy o potwierdzenie, że wyrażają na nie zgodę.

Przy każdym kontakcie z Małoletnim bierzemy pod uwagę jego wiek, stan zdrowia, możliwości poznawcze i indywidualne potrzeby.

Wszystkie informacje przekazujemy Małoletniemu w sposób dostosowany do jego wieku i możliwości poznawczych.

Zwracamy się do Małoletniego po imieniu, w preferowanej przez niego formie.

Kontakt fizyczny z Małoletnim, który nie jest związany z udzielaniem świadczenia zdrowotnego  (np. przytulenie), może odbywać się wyłącznie za jego zgodą.

Nie ignorujemy i nie bagatelizujemy odczuć Małoletniego, np. strachu, wstydu, niepewności co do nowej sytuacji.

Jeżeli Małoletni tego potrzebuje, korzystamy, w miarę możliwości, z alternatywnych form komunikacji.

Nie kontaktujemy się Małoletnim prywatnymi kanałami komunikacji bez wiedzy i zgody Opiekunów.

Małoletniemu przysługuje prawo do poufności. Przekazujemy Opiekunom tylko ogólne wnioski i zalecenia z przebiegu spotkania z Małoletnim. Z poufności wyłączone są ewentualne diagnozy, jeśli to one były celem spotkań oraz sytuacje zagrożenia zdrowia bądź życia Małoletniego.

Jeżeli rozmawiamy z Opiekunem na temat sytuacji Małoletniego, staramy się, aby Małoletni nie był obecny przy rozmowie. Jeżeli obecność Małoletniego jest niezbędna, pamiętamy o tym w czasie rozmowy i kierujemy swoje wypowiedzi do wszystkich obecnych.

Jeżeli zauważamy taką potrzebę, możemy zasugerować Opiekunom kontakt z innym specjalistą, np. psychiatrą.

Nie utrwalamy wizerunku Małoletniego bez pisemnej zgody Opiekuna. Jeżeli wizerunek Małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda Opiekuna na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

Niezależnie od zgody Opiekuna, sam Małoletni ma prawo zdecydować, czy jego wizerunek zostanie zarejestrowany i w jaki sposób zostanie użyty.

Jeżeli coś w zachowaniu Małoletniego lub Opiekuna budzi nasz niepokój, reagujemy (np. zawiadamiamy odpowiednie służby).

Zasady podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia Małoletniego lub posiadania informacji o krzywdzeniu Małoletniego

Reagujemy zawsze, gdy podejrzewamy krzywdzenie Małoletniego lub posiadamy informacje o krzywdzeniu Małoletniego.

Przez krzywdzenie Małoletniego należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na jego szkodę przez jakąkolwiek osobę, przemoc wobec Małoletniego lub zagrożenie dobra Małoletniego, w tym jego zaniedbywanie.

Jeżeli podejrzewamy, że zagrożone jest życie lub zdrowie Małoletniego, informujemy odpowiednie służby (np. dzwonimy pod numer 112).

Jeżeli w związku z posiadanymi informacjami mamy obowiązek złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa na szkodę Małoletniego, sporządzamy pisemne zawiadomienie, w którym opisujemy zdarzenie oraz wskazujemy posiadane przez nas dane pokrzywdzonego i potencjalnego sprawcy. Zawiadomienie przesyłamy do najbliższej jednostki Policji lub prokuratury.

W przypadku, gdy Małoletni doznaje innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, podejmujemy działania adekwatne do sytuacji, np. możemy podjąć działania w celu wszczęcia procedury Niebieskiej Karty (w przypadku uzasadnionego podejrzenia stosowania przemocy domowej) lub wystąpić do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację dziecka/rodziny.

W przypadku, gdy zauważymy, że doszło do zaniedbania potrzeb życiowych Małoletniego lub jego dobro jest zagrożone w inny sposób ze strony rodziców lub opiekunów, możemy wystąpić do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację dziecka/rodziny.

W przypadku, gdy zauważymy sytuacje przemocowe pomiędzy samymi Małoletnimi (np. podczas zajęć grupowych), reagujemy natychmiast w sposób adekwatny do sytuacji, a następnie podejmujemy decyzję co do dalszych działań (np. ustalamy spotkanie z Opiekunami).

Sprawy niejednoznaczne specjaliści mogą konsultować w ramach superwizji. Ostateczną decyzję podejmują samodzielne, kierując się dobrem Małoletniego. W dokumentach Małoletniego wpiszą notatkę z informacją o podjętych działaniach.

Nawet jeżeli sprawą krzywdzenia Małoletniego zajmą się inne służby (sąd, Policja, prokuratura, OPS), możemy kontynuować świadczenie na jego rzecz usług, chyba że z uwagi na dobro Małoletniego nie będzie to wskazane.

Zasady bezpiecznych relacji między Małoletnimi

W przypadku zajęć grupowych dbamy o to, by wszyscy uczestnicy czuli się bezpiecznie i komfortowo.

Przed rozpoczęciem zajęć informujemy Małoletnich o obowiązujących zasadach.

Każdy uczestnik zajęć grupowych ma prawo do szacunku, a jednocześnie jest zobowiązany do respektowania praw i wolności osobistych kolegów i koleżanek.

Uczestnicy mają prawo do własnych opinii i poglądów, muszą je jednak wyrażać w sposób kulturalny, z szacunkiem dla innych.

Nie są akceptowane jakiekolwiek formy przemocy.

Postanowienia końcowe

Co najmniej raz na dwa lata będę dokonywać oceny Standardów Ochrony Małoletnich i będę je aktualizować, tak aby były dostosowane do aktualnych potrzeb oraz zgodne z obowiązującymi przepisami.

Standardy Ochrony Małoletnich są dostępne w moim gabinecie oraz na mojej stronie internetowej: caleplemie.pl.

Załącznikiem do Standardów Ochrony Małoletnich jest ich skrócona wersja, która zawiera informacje istotne dla Małoletnich.

Standardy Ochrony Małoletnich zostały przygotowane na podstawie obowiązujących przepisów prawa polskiego, w szczególności Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 31 z późn. zm.).

Pojęcia używane w dokumencie mają następujące znaczenie:

Standardy Ochrony Małoletnich – ten dokument,

Małoletni – każda osoba do ukończenia 18 roku życia,

Opiekun – osoba uprawniona do reprezentacji Małoletniego, w szczególności jego rodzic lub inny przedstawiciel ustawowy.

GDPR