To wsparcie psychologiczne dla dwóch osób będących w związku. Najczęściej na terapię zgłaszają się osoby będące w związku romantycznym, jednak nie jest to warunek konieczny, w terapii par może uczestniczyć np. rodzeństwo. Może być to związek formalny lub nieformalny, a para jednopłciowa lub dwupłciowa. Terapia par ma na celu znalezienie, zrozumienie i naprawienie zaistniałych w związku problemów, ale także poprawę relacji i komunikacji między partnerami.
Terapeuta nie ocenie ani Was, ani przebiegu Waszego związku. Jego zadaniem jest dawanie wsparcia, pomoc we wzmacnianiu i rozwijaniu relacji, znalezieniu źródła problemu, przepracowaniu zaistniałych kłopotów, pokazanie jak można funkcjonować w sposób, który ułatwi rozwijanie i pielęgnowanie relacji.
Każda terapia, w tym terapia par poprzedzona jest kilkoma (często trzema) konsultacjami, na których terapueta poznaje Was i zbiera wywiad. Następnie jeśli zarówno klienci jak i terapeuta zdecydują się na dalszą współpracę, nawiązywany jest kontrakt terapeutyczny (słownie lub pisemnie), wtedy zaczyna się właściwy proces terapeutyczny.
Terapia par odbywa się na zasadzie regularnych spotkań. Najczęściej raz w tygodniu, tego samego dnia i o tej samej godzinie. Trwa zazwyczaj 50 lub 75 minut i prowadzi ją na ogół jeden terapeuta.
Pierwsze spotkania obejmują między innymi budowanie skutecznej komunikacji oraz atmosfery porozumienia i zaufania zarówno między osobami będącymi w związku, jak i nimi i ich terapuetą.
Należy pamiętać, że terapia nie kończy się z chwilą kiedy wychodzicie z gabinetu. Jej ważną częścią jest czas poza gabinetem terapeutycznym, kiedy wykonujecie pracę osobistą oraz zadania międzysesyjne. Obie te rzeczy są niezwykle ważne i pozytywnie wpływają na Wasz związek oraz preces tereapuetyczny.
Pamiętaj, że spotkania będą skuteczne dopiero wtedy, gdy oboje będziecie mieli chęci i otwartość na pracę, rozwiązanie konfliktów oraz poprawienie relacji. W trakcie terapii trzeba być gotowym na wprowadzanie zmian, negocjacje, kompromisy i współpracę.
Bardzo ciężko z góry założyć ile będzie trwała jakakolwiek terapia. Każdy przypadek jest inny, każda para jest wyjątkowa i niepowtarzalna, więc wymaga od terapeuty indywidualnego podejścia. Jednak terapia to zazwyczaj długotrwały proces trwający od kilku miesięcy do kilku lat.
Nie zapominajmy również, że w trakcie terapii może dostrzec potrzebę nie tylko terapii par, lecz również sesji indywidualnych (terapię indywidualną musi prowadzić inna osoba niż terapię par i osobna osoba dla każdej ze stron) lub konsultacji z innymi specjalistami, na przykład: psychiatrą, seksuologiem, endokrynologiem, neurologiem, czy kardiologiem.