22 580 88 00 Pn-Pt : 10:00 - 20:00 ul. Mrówcza 85/2 lok. 1 Warszawa
22 580 88 00 Pn-Pt : 10:00 - 20:00 ul. Mrówcza 85/2 lok. 1 Warszawa

Terapia Par

Terapia par

To wsparcie psychologiczne dla dwóch osób będących w związku. Najczęściej na terapię zgłaszają się osoby będące w związku romantycznym, jednak nie jest to warunek konieczny, w terapii par może uczestniczyć np. rodzeństwo. Może być to związek formalny lub nieformalny, a para jednopłciowa lub dwupłciowa. Terapia par ma na celu znalezienie, zrozumienie i naprawienie zaistniałych w związku problemów, ale także poprawę relacji i komunikacji między partnerami. 

Dla kogo

Na terapię mogą się zgłosić osoby z różnymi problemami, np:
Kłopoty z komunikacją
blank
Narastające napięcie i frustracja
blank
Utrata zaufania
blank
Obwinianie się nawzajem
blank
Niekontrolowana i nadmierna zazdrość
blank
Obojętność
blank
Unikanie
blank
Uzależnienie emocjonalne
blank
Ograniczanie wolności
blank
Dominacja
blank
Nadopiekuńczość
blank
Kłótnie
blank
Zubożałe życie seksualne

Co daje terapia par?

blank
Pomaga obiektywnie spojrzeć na związek
blank
Poprawia komunikację między partnerami
blank
Modyfikuje dysfunkcyjne zachowania
blank
Umożliwia osiągnięcie większej intymności
blank
Redukuje unikanie emocji i uczy dzielić się nimi
blank
Poprawia komunikację
blank
Pogłębia mocne strony oraz zalety

Jak przebiega terapia par?

1.

Terapeuta nie ocenie ani Was, ani przebiegu Waszego związku. Jego zadaniem jest dawanie wsparcia, pomoc we wzmacnianiu i rozwijaniu relacji, znalezieniu źródła problemu, przepracowaniu zaistniałych kłopotów, pokazanie jak można funkcjonować w sposób, który ułatwi rozwijanie i pielęgnowanie relacji.

2.

Każda terapia, w tym terapia par poprzedzona jest kilkoma (często trzema) konsultacjami, na których terapueta poznaje Was i zbiera wywiad. Następnie jeśli zarówno klienci jak i terapeuta zdecydują się na dalszą współpracę, nawiązywany jest kontrakt terapeutyczny (słownie lub pisemnie), wtedy zaczyna się właściwy proces terapeutyczny. 

3.

Terapia par odbywa się na zasadzie regularnych spotkań. Najczęściej raz w tygodniu, tego samego dnia i o tej samej godzinie. Trwa zazwyczaj 50 lub 75 minut i prowadzi ją na ogół jeden terapeuta. 

4.

Pierwsze spotkania obejmują między innymi budowanie skutecznej komunikacji oraz atmosfery porozumienia i zaufania zarówno między osobami będącymi w związku, jak i nimi i ich terapuetą.

5.

Należy pamiętać, że terapia nie kończy się z chwilą kiedy wychodzicie z gabinetu. Jej ważną częścią jest czas poza gabinetem terapeutycznym, kiedy wykonujecie pracę osobistą oraz zadania międzysesyjne. Obie te rzeczy są niezwykle ważne i pozytywnie wpływają na Wasz związek oraz preces tereapuetyczny. 

6.

Pamiętaj, że spotkania będą skuteczne dopiero wtedy, gdy oboje będziecie mieli chęci i otwartość na pracę, rozwiązanie konfliktów oraz poprawienie relacji. W trakcie terapii trzeba być gotowym na wprowadzanie zmian, negocjacje, kompromisy i współpracę.

Ile trwa terapia par

Bardzo ciężko z góry założyć ile będzie trwała jakakolwiek terapia. Każdy przypadek jest inny, każda para jest wyjątkowa i niepowtarzalna, więc wymaga od terapeuty indywidualnego podejścia. Jednak terapia to zazwyczaj długotrwały proces trwający od kilku miesięcy do kilku lat. 

Nie zapominajmy również, że w trakcie terapii może dostrzec potrzebę nie tylko terapii par, lecz również sesji indywidualnych (terapię indywidualną musi prowadzić inna osoba niż terapię par i osobna osoba dla każdej ze stron) lub konsultacji z innymi specjalistami, na przykład: psychiatrą, seksuologiem, endokrynologiem, neurologiem, czy kardiologiem. 

Jak można się przygotować do terapii par?

  • Przede wszystkim należy zacząć od dobrego nastawienia. Popatrz na terapię jak na formę pomocy, wsparcie dla Waszej relacji, a na terapeutę jak na Twojego sojusznika. 
  • Spójrz na proces terapeutryczny jak na szansę rozwoju. 
  • Usiądź w ciszy i na głos spróbuj opisać swój problem. 
  • Nie bój się zadawać pytań, ani wyrażać swoich wątpliwości czy obaw. 
  • Bądź otwarty i szczery

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zadzwoń 22 580 88 00 lub:

GDPR